Związek Zawodowy "KADRA" KWK "Jas-Mos"

  • Jastrzębie Zdrój ul Górnicza 1, pok. 212, 213
  • tel/fax: 032 756 36 83
    tel: 032 756 38 60
  • e-mail:

AKTUALNE INFORMACJE DLA WYJEŻDŻAJĄCYCH DO DUBAJU

Niezwykły kraj, który w ekspresowym tempie wyrósł na pustynnych obszarach, zadziwia rozmachem, infrastrukturą, przekraczaniem architektonicznych barier, a jednocześnie dbałością o tradycję i dziedzictwo historyczne. Mnóstwo atrakcji, bogactwo ofert rodzinnych, wspaniałe warunki do wypoczynku, zwiedzania, wędrówek i słodkiego lenistwa w tle drapaczy chmur i bezkresu pustyni.  


Informacje ogólne

ZEA powstały w latach 1971-72 jako federacja 7 emiratów: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khajmah, Fujairah. Każdy z nich jest inny, ale wszystkie umiejętnie łączą nowoczesność z tradycją. 

Lśniące wieżowce, palmowe bulwary, odsalarnie wody morskiej, iluminowane fontanny, sztuczne wyspy (jedna z nich widoczna jest nawet z kosmosu), ogromne akwaria, luksusowe galerie handlowe, niesamowite parki rozrywki, pełne atrakcji miasteczka wodne, najnowocześniejsze ośrodki sportu, imprezy o światowym znaczeniu, ekskluzywne hotele i cuda współczesnej architektury wprawiają turystów w prawdziwy zachwyt. Jednak obok szokujących rozmachem budowli, znajdują się tam też liczne miejsca, w których czas się zatrzymał: połacie pustyni, wioski beduińskie, stare dzielnice, stoiska pachnące przyprawami, targi złota i wielbładów. Podczas jednego urlopu można wjechać na najwyższy budynek świata (Dubaj), zjechać najdłuższą tyrolką na świecie (RAK) i zobaczyć najpiękniejszy na świecie meczet (Abu Dhabi), wybrać się na zakupy do ekskluzywnych butików albo na tradycyjny bazar, podziwiać skaliste góry i przezroczyste morze, wspinać się po wydmach, dopingować kierowcom rajdowym, bawić się w klubie nocnym lub podziwiać ciszę pustyni. 


Emiraty Arabskie w pigułce

Powierzchnia: 82 880 km2

Liczba ludności: ok. 4,7 mln mieszkańców

Stolica: Abu Dhabi (890 tys. mieszkańców)

Języki: arabki (urzędowy), angielski, perski, hindi, urdu

Religia: islam (72%), hinduizm (18%), katolicyzm (6%)


Geografia

Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską i Zatoką Omańską, graniczą z Arabią Saudyjską, Katarem i Omanem. Dominująca jest tu płaska równina przechodząca w rozległą pustynię Ar Rub Al-Chali. Na wschodzie kraju znajduje się łańcuch stromych skał będących częścią gór Al-Hadżar. Wnętrze kraju zajmują piaski i słone bagno pustyni Al-Liwa. Linia brzegowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich to 1320 km - w większości bardzo dobrze zagospodarowana. Kilometrami ciągną się piaszczyste, białe plaże łagodnie opadające do ciepłego morza. Na wybrzeżu Zatoki Omańskiej urokliwe zatoczki sąsiadują z stromymi klifami.


Obyczajowość

ZEA są krajem muzułmańskim, w którym stosowany jest szariat - religijne prawo muzułmańskie. Zakazuje ono np. utrzymywania związków pozamałżeńskich i karze je z całą surowością (dotyczy to również osób, które nie są wyznawcami islamu). Za posiadanie, zażywanie oraz handel narkotykami grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Zabroniony jest przewóz alkoholu w każdej postaci i ilości bez tzw. licencji alkoholowej. W miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu pod każdą postacią oraz przebywania w stanie nietrzeźwym (grozi za to grzywna lub kara aresztu). Należy się wystrzegać wszelkich awantur w miejscach publicznych, bo to również jest karane, podobnie jak rzucanie śmieci na ulicy. Napiętnowany i karany jest homoseksualizm. W okresie ramadanu nie należy jeść i pić w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. Turyści traktowani są dużo łagodniej (np. w sferze ubioru), kobiety nie muszą nosić chust. Na terenie basenu czy plaży hotelowej dozwolone są stroje kąpielowe i dowolna, swobodna odzież (należy pamiętać o stosownym ubiorze podczas posiłków - co przecież jest normą międzynarodową). W hotelowych restauracjach i niektórych pubach w mieście (np. na licencji cudzoziemców) można zamawiać alkohol niemal wszystkich marek. Nie dotyczy to jedynie emiratu Sharjah, gdzie obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.

Copyright © 2015 - 2019 ZZ KADRA KWK Jas-Mos All rights reserved. Made by Hostgrafia.pl
Script logo